September 7, 2011

Utah Case Lot Sale Price Comparison Includes Harmons and Smith's

Last night I had the pleasure of teaching a class about the Four-Step Approach to Food Storage at a ward in Syracuse. They were a fun group of ladies, and I went away feeling that they truly desired to become more prepared. After the class I stopped at the Winco in Clinton to buy some inexpensive spices for fall baking to refill my spice jars. Can't wait for the store to open next year in Layton.

I just updated my Fall Mega Case Lot sale price comparison list, and have included the Harmon's and Smith's case lot sales. I'm a little bit disappointed in the Smith's sale this year, so overall Harmon's had the better deals. However, as with all case lot sales, sometimes you can do just as well, if not better, at the LDS Home Storage Centers, Walmart and sometimes Sam's Club and Costco. And the Winco in our area is also competitive, though I did not have time to compare there. Harmon's told me they do not break cases and give you the sale price, which is too bad. I love how Macey's allows you to do that.

Take a look at the list as it can help you choose great prices on items to stock up on for your food storage. You don't need to print the 17-page document. Just skim it.

Best wishes! Valerie

Fall 2011 Mega Case Lot Sale Price comparison list.pdf
Fall 2011 Mega Case Lot Sale Price comparison list.xlsx

If you want to make a $5 donation (totally optional) to my website, just click the donation button on the right side bar.

7 comments:

  1. Thanks for the comparisons. Super useful in planning my shopping. I would love to see Winco's baking cocoa (bulk) added to your list. I think it's less expensive than the other options you've listed.

    ReplyDelete
  2. Do you know if smith's break cases? Cause from what their ad said, you had to buy the full case to get the case price. Which isn't like maceys either.

    ReplyDelete
  3. As far as I know, Smith's does not break cases.

    ReplyDelete
  4. Great information, thanks! A suggestion for an addition to your list: Reams. I went there Saturday and I couldn't believe how cheap it was. I didn't do entire cases, but they had things like canned goods for 44 cents apiece, 10 lbs. of sugar for $1.60, and 20 lbs. of rice for $8.

    ReplyDelete
  5. If you are doing comparisons on food storage, check out these two websites for some great deals on food, survival kits, water filtration systems, and other cool products. Hope it helps.

    Food Storage
    Emergency Food

    ReplyDelete
  6. I'm wondering if there is any way to get the comparison list in an excel format so I can update it when I hit the stores? Thanks!

    ReplyDelete
  7. Ashlee, It should be there under the pdf list. It is a large document. Let me know if you have problems opening it up.

    ReplyDelete

Thanks for your comments and suggestions!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...